• Projekt 2021/2022: Cały rok z Julianem Tuwimem - obchody 60-lecia szkoły

        • 60-lecie Szkoły Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima w Warszawie

          Dnia 9 czerwca  2022 roku  hucznie świętowano 60-lecie istnienia Szkoły Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima na warszawskiej Woli. 

          W uroczystości, która była jednocześnie podsumowaniem projektów przeprowadzonych w ramach obchodów jubileuszu w roku szkolnym 2021/2022 uczestniczyli  zaproszeni goście: pan Jarosław Lewandowski Radny Dzielnicy Wola, pani Grażyna Orzechowska- Mikulską Zastępca Burmistrza Dzielnicy Warszawa Wola,
          Pani  Renata Piekut Dyrektorka Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty, Dyrektorzy Wolskich Szkół Podstawowych,  była  Dyrektorka naszej szkoły pani Elżbieta Schmidt oraz emerytowani i pracujący nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji i obsługi,  rodzice uczniów naszej szkoły. W części oficjalnej spotkania przemówienie wygłosiła pani Hanna Krupa Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 234,  która przybliżyła zebranym historię szkoły. Zwróciła przy tym uwagę, że szkoła to nie tylko budynek, boisko, sprzęty, choć  to wszystko się zmieniło, szkoła to przede wszystkim historia ludzi: 

          - uczniów, którzy w murach naszej szkoły uczyli się, odnosili duże i małe sukcesy, przeżywali porażki;

          - nauczycieli, którzy przekazywali wiedzę najlepiej, jak potrafili,

          - pracowników administracji i obsługi,

          - rodziców,  którzy tworzą atmosferę sprzyjającą rozwojowi uczniów.

    • Dyrektorka wspominała poprzednie dyrektorki i dyrektorów: panią Irenę Bogusz, panią Elżbietę Schmidt,  pana Jerzego Kowalika, panią Grażynę Fehler oraz absolwentów.

      Pan Jarosław Lewandowski Radny Dzielnicy Wola z humorem opowiedział uczniom o szkole wplatając w swoją wypowiedź cytaty z wierszy naszego patrona. Następnie pani Grażyna Orzechowska-Mikulska Zastępca Burmistrza Dzielnicy Warszawa Wola złożyła życzenia całej społeczności szkolnej, wręczyła szkole prezent w postaci interaktywnego monitora Flip 3 WM75A, również nagrody uczniom za osiągnięcia w konkursach tematycznych:
      w Szkolnym Konkursie Literackim  "Wiedzy o Julianie Tuwimie i jego utworach",
      w Szkolnym  Konkursie Poetyckim  "Wiersz o szkole z okazji 60-lecia",
      w VII Dzielnicowym Konkursie Informatycznym Wola Koduje 2022: "Cyfrowa sześćdziesiątka czyli urodziny SP 234" w kategorii filmowo-fotograficznej oraz  kategorii programowanie.
      Przedstawiciele Rady Rodziców opowiadali o zaufaniu, jakim obdarzyli  placówkę powierzając nam wykształcenie i wychowanie swoich dzieci.
      Podczas części artystycznej, zebrani mieli okazję zapoznać się z historią szkoły oraz życiem i twórczością Juliana Tuwima (w postać którego wcielił się pan Andrzej Strycharczuk nauczyciel fizyki, chemii i matematyki). Chór szkolny  wykonał  przygotowaną na tę uroczystość piosenkę oraz wyświetlony został  teledysk do tego utworu. Uczniowie zaprezentowali inscenizację wiersza pt. "Spóźniony słowik", a nauczyciele  SP234 swoją interpretację wiersza pt. "Lokomotywa" w reżyserii pani Magdaleny Zaczek pedagoga specjalnego. W jej wykonaniu zebrani  wysłuchali także piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny. Całość uświetnił pokaz  multimedialny pt. "Taniec robotów" oraz specjalnie nagrany na tę uroczystość wiersz pt. "Pan Maluśkiewicz i wieloryb" w wykonaniu władz m.st Warszawy, dzielnicy Wola oraz rodziców i nauczycieli szkoły.

        

        • Wystrój sali, która na czas uroczystości stała się kawiarnią, gdzie serwowano m.in. Latte Dyzia Marzyciela z pianka z białych obłoczków, zupę z muszek na wieczornej rosie przygotowana przez Panią Słowikową, tort bananowy z owoców z wagonu lokomotywy, stroje, w które przebrani byli artyści, Dyrekcja szkoły oraz prowadzący pozwoliły gościom poczuć klimat lat 20-tych i 30 tych XX wieku.

          Istotną częścią obchodów było również  przedstawienie wszystkich działań realizowanych przez szkołę w ciągu całego roku 2021/22  związanych z obchodami jubileuszu. Szczególnie  zorganizowana przez panią Katarzynę Kwiecień, w kwietniu, dla rodziców, uczniów i nauczycieli gra terenowa "Śladami Juliana Tuwima" cieszyła się dużym powodzeniem.

          Nie zabrakło urodzinowego tortu i śpiewanych życzeń "Stu lat!".                           

          W ramach obchodów 60-lecia naszej szkoły zorganizowano również wystawę kronik szkolnych.

          60-lecie SP234 - zdjęcia

      • Gra Miejska pod hasłem: "Śladami Juliana Tuwima"

        W ramach obchodów 60-lecia szkoły 9 kwietnia 2022 r. w godzinach od 10.00 do 14.00 uczniowie klas III – VIII mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat życia i twórczości patrona uczestnicząc w Grze Terenowej pod hasłem: "Śladami Juliana Tuwima".

        Zadaniem każdej grupy było odnalezienie siedmiu punktów postojowych: ul. Nowy Świat 25,   ul. Juliana Tuwima - tablica pamiątkowa,  ul. Nowy Świat 57 – tablica upamiętniająca otwarcie kawiarni poetyckiej "Pod Pikadorem", ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 – Uniwersytet Warszawski, Ogród Saski, ul. Krakowskie Przedmieście 13, ul. Krakowskie Przedmieście 42/44. W każdym punkcie uczniowie otrzymywali zadania do wykonania np. uzupełniali luki w tekście dotyczącym dzieciństwa poety pracując z książką pt. "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą"; przypominali sobie treść wierszy i  uzupełniali krzyżówkę; nagrywali recytację fragmentu wiersza pt. "Pan Maluśkiewicz i wieloryb"; z regulaminu kawiarni "Pod Pikadorem" obliczali, ile Marek Polskich musieliby zapłacić za wstęp do kawiarni; odgadywali, w jakich językach zapisano powitanie Dzień dobry

           

        Udział w zabawie był okazją do rozmów o swoich pasjach i talentach, które uczniowie - podobnie jak patron naszej szkoły Julian Tuwim – nazywają "bzikami". 

        Na grupę, która wykonała wszystkie zadania i jako pierwsza powróciła do szkoły czekały nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, pozostali uczestnicy dostali upominki. Wydarzenie sponsorował Wydział Sportu, Promocji i Komunikacji Społecznej dla Dzielnicy Wola. 

        Gra Miejska zorganizowana przez naszą szkołę była działaniem wspierającym współpracę nauczycieli, uczniów i ich rodziców na rzecz upowszechniania czytelnictwa w ramach projektu: Ratownicy Czytelnictwa.

        To było miłe sobotnie przedpołudnie, pogoda dopisała.

        Gra terenowa - zdjęcia 

    • Dzielnicowy Konkurs Informatyczno-Multimedialny Wola Koduje 2022

      W tym roku szkolnym już po raz siódmy został u nas zorganizowany Dzielnicowy Konkurs Informatyczno-Multimedialny Wola Koduje. Aby uświetnić obchody 60. rocznicy powstania naszej szkoły, tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem: "Cyfrowa sześćdziesiątka, czyli urodziny SP 234".

      Uczestnicy konkursu mieli do wyboru dwa tematy: O rany Julek! Rany Julian! czyli o twórczości Juliana Tuwima oraz Warszawa oczami Juliana TuwimaPasjonaci programowania wykonali niezwykle ciekawe prace prezentujące za pomocą narzędzi informatycznych twórczość naszego patrona szkoły. Natomiast uczniowie interesujący się robieniem filmów i fotografią przedstawili Warszawę tak, jak ją niegdyś widział nasz patron.  

      Wszyscy uczestnicy konkursu wykonując swoje projekty zarówno w kategorii programistycznej, jak i w kategorii filmowo-fotograficznej wykazali się wielkimi zdolnościami informatycznymi, bardzo dobrą znajomością utworów Juliana Tuwima i ogromną wiedzą na temat jego życia. Jury wybrało najlepsze prace i nagrodziło oraz wyróżniło projekty wykonane przez uczniów z trzech szkół.

       

      Kategoria programistyczna klasy IV-VIII:

      I miejsce – Hanna Czarnecka (SP 234)

      II miejsce – Antonina Jarosiewicz (SP 25)

      III miejsce – Leon Kostrubiec (SP 222)

      Specjalne wyróżnienie: Jan Buczyński (SP 222)

      Wyróżnienie: Justyna Taras (SP 234), Marcin Koper (SP 234)

       

      Kategoria filmowo-fotograficzna klasy IV-VIII:

      Specjalne wyróżnienie: Juliusz Sokołowski (SP 234).

      Wyróżnienie: Filip Zimnica, Aleksander Prusik, Dmytro Korchynskyi (drużyna, SP 234).