Uczniowie z klasy 7a przygotowali autorską wystawę zdjęć w ramach konkursu IRBIS.
Nagrali również relację z wystawy przedstawiającą wypowiedzi dotyczące roli ogrodów zoologicznych.
Tekst: p. M. Granat
Uczniowie z klasy 7a przygotowali autorską wystawę zdjęć w ramach konkursu IRBIS.
Nagrali również relację z wystawy przedstawiającą wypowiedzi dotyczące roli ogrodów zoologicznych.
Tekst: p. M. Granat
25 kwietnia odbyła się II edycja szkolnego konkursu dla klas czwartych "Kocham Cię Przyrodo". Pięć zespołów czteroosobowych wzięło udział w przyrodniczej grze 5 sekund oraz w kalamburach. Było wiele emocji i wspaniałej zabawy! Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz zwycieskiej drużynie z klasy 4b.
Tekst: p. M. Granat, p. M. Zaczek
22 kwietnia w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 im. Bohaterów Warszawy odbył się etap powiatowy XLIII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych, szkół specjalnych oraz specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.
Z naszej szkoły wzięło w nim udział troje uczniów z klasy VIIa. Uczniowie rozwiązywali indywidualnie dwa testy: test wiedzy – dotyczący zasad i przepisów o ruchu pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, znaków drogowych, a także sytuacji w ruchu drogowym oraz test skrzyżowań – polegający na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie.
Jako drużyna uczniowie zajęli III miejsce w II grupie rywalizacyjnej (powyżej 12 lat).
Gratulujemy!
Tekst: p. A. Urban
13 kwietnia grupa z kl. 7b nagrywała film, pt. "Po co komu zoo?" w ramach konkurs IRBIS. Mieliśmy okazję obserwować pracę opiekunów zwierząt m.in. podczas czyszczenia zbiorników wodnych oraz karmienia zwierząt.
Uczniowie mieli za zadanie wykazać jak ważna jest rola zoo w procesie edukacji, rekreacji, nauki, hodowli i rehabilitacji zwierząt w zoo.
Tekst: p. M. Granat
23 marca grupa z kl. 7a udała się do zoo, aby nagrać reportaż, pt. "Po co komu zoo?" W ramach konkursu IRBIS. Udało nam się przeprowadzić wywiad z jednym z opiekunów Irbisa. Mimo długiej pracy był to dla nas dzień pełen wrażeń i wielu pozytywnych emocji.
Tekst: p. M. Granat
Uczniowie klasy 4a rozpoczęli pracę nad projektem "Porzeczkowy sad".
Wybraliśmy miejsce gdzie posadzimy porzeczki oraz zmierzyliśmy teren, w którym będzie nasz "sad". Przed nami sadzenie porzeczek.
Tekst: p. M. Granat, p. M. Zatorska, p. J. Wilczak
20.04.2022 r. uczniowie klasy 5a udali się do Teatru Lalka na warsztaty prowadzone przez Venerę Ibragimową - aktorkę, modelkę, reżyserkę i dyrektorkę Teatru Dramatu i Lalki Salamandra, wieloletnią artystkę Kijowskiego Akademickiego Teatru Lalek, nauczycielkę aktorstwa i języka scenicznego, członkinię Zespołu Folklorystycznego i Etnograficznego "Dibrova", członkinię Ukraińskiego Centrum Międzynarodowego Związku Teatrów Teatru Lalek.
Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, jak przyszli aktorzy uczą się świadomej wymowy, na czym polega prawidłowe, pewne mówienie i panowanie nad głosem. Poznali kilka ćwiczeń rozwijających oddychanie oraz sposoby rozgrzewania mięśni i rezonatorów. Po gimnastyce artykulacyjnej uczniowie sprawdzali swoją dykcję recytując tzw. łamańce językowe najpierw powoli, potem coraz szybciej. Wszyscy uczestnicy zgodnie doszli do wniosku, że prawidłowe oddychanie jest bardzo ważne dla aktora, spikera, polityka czy recytatora – co postaramy się wykorzystać przy najbliższej okazji☺
Tekst: p. K. Kwiecień
Dnia 12 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Czekolady. Obchodom tego święta towarzyszyło dużo radości i zabawy.Każda z klas starała się świętować inaczej.
Na lekcjach języka angielskiego uczniowie poznali podstawowe słownictwo związane z historią czekolady, jej smakami oraz poznali budowę ziarna kakaowca. Klasa 5b, chcąc poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, wybrała się na wycieczkę do Manufaktury Czekolady wraz z wychowawczynią panią Beatą Zielińską. W Manufakturze uczniowie obejrzeli prezentację o produkcji czekolady oraz mieli doskonałą okazję aby własnoręcznie wykonać tabliczki czekolady z owocami liofilizowanymi.
Pani Magdalena Pawlak na lekcjach wychowania fizycznego szlifowała z uczniami taniec Chocolate.
Na lekcjach angielskiego degustowaliśmy różne rodzaje czekolad i uczyliśmy nazywać jej rożnorodne smaki.
Uwieńczeniem tego wyjątkowego święta był konkurs czytelniczy mający na celu zachęcenie uczniów do czytania książek w języku angielskim.
Każdy kto przeczytał książkę Chocolate wydawnictwa Oxford otrzymał w prezencie kubek do picia gorącej czekolady oraz czekoladową łyżeczkę.
Wszystkie nasze poczynania można podziwiać na zdjęciach.
Tekst: p. A. Pulińska
W naszej bibliotece pojawiły się książki dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim. Przebyły długą drogę ze Lwowa dzięki Fundacji EFC. Dziękujemy!!!
Mamy nadzieję, że książki będą cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Tekst: p. L. Lenkowska
W ramach obchodów 60-lecia szkoły 9 kwietnia 2022 r. w godzinach od 10.00 do 14.00 uczniowie klas III – VIII mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat życia i twórczości patrona uczestnicząc w Grze Terenowej pod hasłem: "Śladami Juliana Tuwima".
Zadaniem każdej grupy było odnalezienie siedmiu punktów postojowych: ul. Nowy Świat 25, ul. Juliana Tuwima - tablica pamiątkowa, ul. Nowy Świat 57 – tablica upamiętniająca otwarcie kawiarni poetyckiej "Pod Pikadorem", ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 – Uniwersytet Warszawski, Ogród Saski, ul. Krakowskie Przedmieście 13, ul. Krakowskie Przedmieście 42/44. W każdym punkcie uczniowie otrzymywali zadania do wykonania np. uzupełniali luki w tekście dotyczącym dzieciństwa poety pracując z książką pt. "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą"; przypominali sobie treść wierszy i uzupełniali krzyżówkę; nagrywali recytację fragmentu wiersza pt. "Pan Maluśkiewicz i wieloryb"; z regulaminu kawiarni "Pod Pikadorem" obliczali, ile Marek Polskich musieliby zapłacić za wstęp do kawiarni; odgadywali, w jakich językach zapisano powitanie Dzień dobry.
Udział w zabawie był okazją do rozmów o swoich pasjach i talentach, które uczniowie - podobnie jak patron naszej szkoły Julian Tuwim – nazywają "bzikami".
Na grupę, która wykonała wszystkie zadania i jako pierwsza powróciła do szkoły czekały nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, pozostali uczestnicy dostali upominki. Wydarzenie sponsorował Wydział Sportu, Promocji i Komunikacji Społecznej dla Dzielnicy Wola.
Gra Miejska zorganizowana przez naszą szkołę była działaniem wspierającym współpracę nauczycieli, uczniów i ich rodziców na rzecz upowszechniania czytelnictwa w ramach projektu: Ratownicy Czytelnictwa.
To było miłe sobotnie przedpołudnie, pogoda dopisała.
Tekst: p. K. Kwiecień
8 kwietnia członkowie chóru szkolnego wybrali się do studia nagraniowego "Narocz studio" w celu zarejestrowania piosenki napisanej z okazji 60-lecia naszej szkoły. Piosenki będzie można posłuchać już na początku czerwca!
Tekst: p. B. Woźniak
W poniedziałek 4 kwietnia Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu zakończyły doroczną zbiórkę darów dla Domu Katolickiej Wspólnoty Chleb Życia Emaus. Poszczególne klasy zbierały żywność, środki higieniczne i środki czystości na rzecz Domu Samotnej Matki przy ul. Stawki 27 w Warszawie. Uczniowie klasy 8b i 8s osobiście zanieśli zebrane artykuły potrzebującym. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.
Tekst: p. P. Rajewski
W oddziale przedszkolnym 0c powstał kącik bookcrossingowy. Dzieci przyniosły z domu książki, którymi chcą się podzielić z kolegami i koleżankami, bo dobrymi rzeczami, w tym także dobrą literaturą, warto się dzielić. Książki wędrują z rąk do rąk zgodnie z zasadą "weź, przeczytaj, podaj dalej". Niektórzy czytają już sami, innym jeszcze trochę pomagają rodzice, ale wszyscy czerpią wiele radości z poznawania nowych, ciekawych historii.
Tekst: p. M. Zatorska
Na lekcjach języka angielskiego uczniowie klasy 6a i 6s omawiali zasady savoir vivre - z zastosowaniem czasownika modalnego should, shouldn't. Poznali także czasowniki związane z gotowaniem - cooking verbs - oraz nazwy przyborów kuchennych - kitchen tools. Wybrali się również do pobliskiej restauracji na pizzę.
W ramach podsumowania zdobytych wiadomości uczniowie wzięli udział w konkursie "At the table - zasady savoir vivre". Test rozwiązywali online na lekcjach informatyki z wykorzystaniem technologii informacyjnej.
Tekst: p. A. Pulińska, p. A. Urban
Pierwszy dzień kwietnia był w naszej szkole dniem bez plecaka. Uczniowie wykazali się pomysłowością i przynieśli podręczniki, zeszyty i potrzebne przybory w walizkach, skrzynkach na narzędzia, klatkach dla zwierząt, a nawet w garnku. Humory dopisywały, był to czas zabawy połączonej z integracją zespołów klasowych.
Tekst: p. K. Kwiecień