• Moje szczęśliwe miejsce – Miesiąc Bibliotek Szkolnych

            26.10.2023

            Październik w naszej bibliotece upływa pod hasłem: Moje szczęśliwe miejsce – Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Dzięki dofinansowaniu ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, nasza biblioteka wzbogaciła się o nowe, kolorowe siedziska (przetestowane przez ekspertów - dzieci z zerówki)  oraz nowości książkowe z Wydawnictwa Mamania. To nie koniec, niedługo pochwalimy się kolejnymi zakupami. 

            Tekst: p. L. Lenkowska

          • W Muzeum Fabryki Norblina

            20.10.2023

            19 października uczniowie klasy 8a udali się do Muzeum Fabryki Norblina.

            Podczas lekcji muzealnej "W dawnej fabryce" uczestnicy poznali historię fabryki "Norblin, Bracia Buch i T. Werner" - jednej z najbardziej znanych fabryk metalowych Warszawy. Dowiedzieli się, co było produkowane oraz czym były słynne na cały świat polskie wyroby platernicze.

            Następnie obejrzeli zachowane maszyny. Poznali także warunki pracy warszawskich robotników i różnice miedzy życiem fabrykantów i zatrudnianych przez nich pracowników na przełomie XIX i XX wieku.

            Wzięli również udział w grze, podczas której z zaangażowaniem odnajdywali eksponaty i dedykowane im opisy.

            To była bardzo ciekawa lekcja.

            Tekst: p. A. Urban

          • III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka

            17.10.2023

            III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka przeszedł do historii.

            Na scenie sali widowiskowej zespołu "Mazowsze", podczas uroczystej Gali Finałowej prowadzonej przez Pawła Pochwałę, zaprezentowali się laureaci 3 etapu. A było ich aż piętnastu. I to właśnie podczas Gali Finalowej okazało się, jakie miejsca przypadły w udziale poszczególnym uczestnikom Konkursu.

            W kategorii 8-14 lat Paweł Piotrowski zajął I miejsce.

            Nagrody laureatom wręczyli Jacek Boniecki, dyrektor i dyrygent zespołu "Mazowsze" oraz Anna Maria Jopek, wokalistka, córka patrona Konkursu.

          • Dzień Ratownictwa Medycznego

            13.10.2023

            12 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pikniku z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego w siedzibie XXI LO im. Hugona Kołłątaja przy ulicy Grojeckej. W programie była m.in. prelekcja dotycząca ratownictwa wodnego, pokaz pierwszej pomocy oraz możliwość nauki udzielenia pierwszej pomocy, a na koniec qiuz wiedzy z nagrodami.

            Dużą atrakcją okazały się pojazdy ślużb mundurowych do których można było wsiąść i zrobić sobie zdjęcie.

            Impreza udana i do powtórzenia w przyszłym roku.

            Tekst: p. W. Sowa

          • Światowy Dzień Drzewa

            12.10.2023

            Choć w Polce ten dzień odchodzimy od 2002 roku, początki obchodów Święta Drzewa sięgają 1594 r., w Hiszpanii. Natomiast oficjalnie Święto Drzewa zapoczątkował w 1872 r. amerykański przyrodnik Julius Sterling Morton.

            W Polsce "Światowy Dzień Drzewa" to coroczne święto na cześć drzew, którego celem jest podkreślenie ogromnego znaczenia drzew dla naszej planety oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony drzew i ich sadzenia.

             Drzewa pełnią bardzo ważną rolę na naszej planecie. Poza tym, że wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, są pożywieniem i siedliskiem dla różnych zwierząt i roślin. 

            Drzewa w znaczny sposób łagodzą efekt cieplarniany, poprzez utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza stabilizują i regulują klimat na Ziemi.

            Stanowią również naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w powietrzu, natomiast ich korzenie spowalniają procesy erozji gleb, dzięki czemu wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia wód.

             To dobra okazja, by poświęcić drzewom trochę uwagi. Poobserwować, jak się zmieniają wraz ze zmianą pór roku. Jakie zwierzęta, ptaki, owady je zamieszkują. To dobra okazja, by się nimi pozachwycać. To także dobra okazja, by o nich poczytać. I tu z pomocą przychodzi nam Pani Lucyna i jej niezbadane wręcz zasoby książkowe, które zgromadziła w szkolnej bibliotece. Szczególnie polecane są książki:

            "Drzewa" Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego,

            "Tajemniczy las" Sandry Dieckmann,

            "Co się dzieje w lesie?" Rachel Piercey.

            Oczywiście polecamy!

            Na sam koniec dodamy, że na FB naszej szkoły jest zamieszczona krótka relacja z plastycznych poczynań wybranej grupy uczniów klas 0a, 0b, 2a i 2b.

            Tekst: p. E. Fodrowska

          • Uczniowie klasy 7A w CNK

            10.10.2023

            9 października 2023 uczniowie klasy 7A wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Dzień rozpoczęliśmy spacerem od Placu Teatralnego, gdzie postanowiliśmy, że należy w najbliższym czasie zaplanować wycieczkę do Opery Narodowej. Przygotowując się do recytacji fr. Pana Tadeusza nie mogliśmy przejść obojętnie obok pomnika Adama Mickiewicza. Następnie udaliśmy się na kampus Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie poznawaliśmy tajemnice pomnika „wiecznego studenta” (skrytki, napis pod butem). Chwilę odpoczęliśmy w BUW-ie, by udać się do CNK.
            Kilka godzin spędzonych razem na zabawie i nauce było wspaniałą okazją do integracji klasy,  inspiracją do prowadzenia obserwacji, poszukiwania odpowiedzi na stawiane naukowe pytania. W Teatrze Wysokich napięć uczniowie obejrzeli pokazy naukowe z użyciem Generatora Van de Graafa oraz z dwoma transformatorami Tesli. Zaskakujące okazało się Miasto mrówek grzybiarek, natomiast ciekawym doświadczeniem była interakcja z najbardziej zaawansowanym robotem humanoidalnym na świecie o wyglądzie Mikołaja Kopernika. W "Majsterni" uczniowie konstruowali mosty, katapulty dysponując przedmiotami codziennego użytku. Wizyta w CNK była czasem pełnym niesamowitych wrażeń.

            Tekst: p. K. Kwiecień

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

            08.10.2023

            5 października 2023 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Tydzień wcześniej społeczność szkolna poznała plany kandydatów, którzy w ramach kampanii przygotowali prezentacje online. W głosowaniu wzięło udział 198 uczniów klas 4-8 to jest 87,6% uprawnionych do głosowania. Wśród oddanych głosów - dwa były nieważne.
            Na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024 został wybrany uczeń z klasy 6B, który otrzymał 27% głosów, a jego zastępcami uczennica z klasy 6A - otrzymała 18% głosów oraz uczeń z klasy 7a - otrzymał 18% głosów.
            Nowemu Samorządowi życzymy owocnej pracy:)

            Tekst: p. K. Kwiecień

          • Międzynarodowy Dzień Empatii oraz Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

            05.10.2023

            2 października obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Empatii oraz Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Wiedząc, jak ważne w naszym życiu są empatyczne relacje z innymi w tym dniu, jeszcze bardziej niż w innych, zajęliśmy się tym tematem.

            Powstały mapy myśli do słowa empatia w klasach m.in. 0a, 3a, 5a i 4b.

            Pierwszaki (1c) uczyli się, że ważna jest empatia do wszystkich, nawet tych malutkich stworzeń jakimi są ślimaki. Były przy tym dyskusje, prezentacje filmów, zabawy ruchowe i prace plastyczne.

            Wiemy również, że aby być empatycznym musimy być świadomi swoich własnych emocji, dlatego na sali gimnastycznej pojawił się termometr uczuć. Każdy mógł się podzielić z innymi tym, jak się dziś czuje.

            Na języku polskim klasa 8a z wykorzystaniem metody storytellingu tworzyła opowiadania, w których bohaterowie doświadczali różnych przygód i związanych z tym przeżyć. Natomiast uczniowie klasy 4b zastanawiali się jak budować relacje i jak o nie dbać.Obejrzeli mini wykład p. Marii Libiszewskiej - psycholożki i psychoterapeutki, z którego dowiedzieli się, że relacje z innymi ludźmi są nam niezbędne, aby żyć, zdrowo się rozwijać i być szczęśliwym. Zainteresowanie wzbudziła nazwa hormonu odpowiedzialnego za potrzebę relacji, którym jest oksytocyna oraz głaski, których wszyscy bardzo potrzebujemy. Na koniec zajęć stworzyli więc wspólny "słoik wdzięczności". Klasowe pudełko wdzięczności powstało również w 2a W szkole pojawiło się również "drzewo empatii", na którym przez cały dzień uczniowie mogli umieszczać swoje skojarzenia i przemyślenia. Dzieliliśmy się też z innymi "głaskami" przekazując im dobre słowo i uśmiech. Tego dnia uczniowie klasy 6b wraz z wychowawczynią podjęli jeszcze jedno działanie, ale o tym w innymi poście... Życząc wszystkim dużo dobra i empatii od innych i samych siebie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

            04.10.2023

            W dniach 2-6 października 2023 roku obchodzimy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. W bieżącym roku koncentrujemy się wokół cyfrowej rzeczywistości, która otacza uczniów z dysleksją (i nie tylko). Wraz z dzielną grupą uczniów naszej szkoły i równie dzielną grupą nauczycieli przygotowaliśmy dla Was krótką prezentację.

            Zapraszamy do oglądania, a twórcom dziękujemy za aktywność.

            Tekst: p. E. Fodrowska

      • Niedziela 28.04.2024
      • Galeria zdjęć

          brak danych