Nasze działania zostały docenione. Dziękujemy za wyróżnienie.
Dziękujemy wszystkim za udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile.
Nasze działania zostały docenione. Dziękujemy za wyróżnienie.
Dziękujemy wszystkim za udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile.
Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym zaprosiliśmy uczniów klas 4-5 do projektu ERASMUS + "Europa bez granic". Międzynarodowy projekt kierowany był do dzieci polskich i hiszpańskich, a jego celem było rozwijanie ich wiedzy międzykulturowej i umiejętności językowych. W ramach projektu w maju 2024 w naszej szkole gościliśmy 32 uczniów wraz z nauczycielami z Teneryfy.
Uczniowie zadeklarowani przez Rodziców do udziału w projekcie, przez trzy dni uczestniczyli wraz ze swoimi kolegami z Hiszpanii w zajęciach interdyscyplinarnych, w tym intensywnych zajęciach językowych (jęz. angielski, hiszpański), pracowali metodą projektu przełamując barierę językową, świetnie radzili sobie w sytuacjach trudnych pokonując własne słabości, nawiązali międzynarodowe przyjaźnie. Wymienione bezpłatne zajęcia realizowane były metodami aktywnymi, włączającymi uczestników i uczestniczki w różnorodne ćwiczenia i zadania. Zajęcia prowadzone były przez nauczycieli naszej szkoły wraz z nauczycielami z Hiszpanii: Carmen, Miriam, Gloria, Claudia, Leire, Guacimara, Bea, María José i odbywały się w dwóch polsko-hiszpańskich grupach w godz. 8:00-16:00 w szkole i w terenie. W czasie codziennie zaplanowanych wspólnych wyjść w ciągu trzech dni wraz z naszymi partnerami z Teneryfy zwiedziliśmy: Centrum Nauki Kopernik, Zamek Królewski i Stare Miasto, Muzeum Marii Curie-Skłodowskiej, Stadion Narodowy oraz Łazienki Królewskie. Projekt dla uczniów z Teneryfy uwzględnił możliwość poznania życia polskich rodzin i skorzystanie z gościnności Rodziców naszych uczniów przez trzy noce. Polska szkoła otwiera się na nowe możliwości podróżowania, zdobywania wiedzy o świecie, tak jak robią to uczniowie szkół w całej Europie. W ten sam sposób uczniowie SP234 poznają Europę i Europejczyków.
Dziękujemy za wspólne doświadczenia oraz owocnie i mile spędzony czas. Do zobaczenia za rok na Teneryfie!
Tekst: p. M. Fiuk, p. A. Datta-Skrodzka
Przedszkolaki nawiązały współpracę w dziećmi z innych europejskich szkół. Wspólnie pracują nad stworzeniem wielobarwnych szkolnych ogródków. Przyszły już pierwsze listy z pozdrowieniami i nasionami od dzieci z różnych stron Europy.
Tekst: p. M. Zatorska, p. S. Filonenko
5 czerwca uczniowie klasy 5b na lekcji techniki przygotowywali zdrowe kanapki. Do szkoły przynieśli potrzebne produkty wśród których znalazły się: pomidory, ogórki, sałata, papryka, szczypiorek, wędlina czy jajka. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy. Powstały piękne i kolorowe kanapki, a przede wszystkim miały mnóstwo witamin.
To była bardzo smaczna lekcja!
Tekst: p. A. Urban
Drodzy Uczniowie,
Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskich Wyborach Książek.
W naszej szkole wybory odbędą się w dniach 4-11 czerwca.
Aby wziąć w nich udział, na karcie do głosowania, trzeba będzie wpisać tytuły najciekawszych książek, które czytałeś(aś) w ciągu ostatnich dwóch lat. Głosowanie jest anonimowe. Co ważne, na podstawie wyników zostanie stworzona ogólnopolska lista, więc prosimy nie robić sobie żartów.
W klasach 1-3 głosowania odbędą się z wychowawcami, klasy 4-8 zapraszamy do biblioteki szkolnej.
Tekst: p. L. Lenkowska
Z okazji przypadającej w tym roku 110. rocznicy urodzin Tove Jansson – fińskiej pisarki, malarki, autorki książek o Muminkach dzień 4 czerwca 2024 r. ogłoszono Dniem Muminków w naszej szkole :)
W ramach wspólnego świętowania zorganizowano Konkurs wiedzy dotyczący "Opowiadań z Doliny Muminków" dla uczniów klas 3-7. Uczestnicy konkursu, rozwiązując test, musieli wykazać się znajomością treści opowiadań oraz w imieniu Filifionki napisać zaproszenie dla Gapsy na uroczysty podwieczorek i przekonać ją do przyjścia, używając odpowiednich argumentów.
Odbyło się także wielkie wspólne czytanie "Muminków" w salach lekcyjnych i korytarzach szkolnych osłodzone żelkami w kształcie Muminków zakupionych przez Radę Rodziców.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne. Uczniowie, którzy chcieli sami narysować Muminka na swojej koszulce bądź na kartce papieru mieli taką możliwości przy specjalnie przygotowanych do tego stanowiskach.
Nie zabrakło również uczniów oraz nauczycieli przebranych za ulubioną postać z Doliny Muminków, pojawiły się maskotki Muminka lub innego ulubionego bohatera.
Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc przy organizacji tego wyjątkowego dnia.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólne muminkowe świętowanie☺
Tekst: p. K. Kwiecień
28 maja w piękny, słoneczny dzień uczniowie klasy 8a udali się do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące z różnych kontynentów.
Zaraz po wejściu na teren ogrodu zobaczyli flamingi. Następnie z uwagą oglądali wszystkie zwierzęta i czytali zamieszczone na tabliczkach informacje na ich temat. Zobaczyli m. in.: leniwce, słonie, żyrafy, żubry, nosorożca, hipopotama, krokodyle, węże i małpy. Tylko groźny lew ukrył się w zaroślach. Z zaciekawieniem oglądali również największe ryby rzek Amazonii, arapaimy - Arapaima gigas.
To była niezwykła lekcja przyrody, dzięki której uczniowie poznali z bliska rzadkie oraz wyjątkowo niebezpieczne gatunki dzikich zwierząt oraz florę z nawet najdalszych zakątków świata.
To był bardzo miło spędzony czas.
Tekst: p. A. Urban
26 maja reprezentowaliśmy naszą szkołę w ramach KOROWODU WOLSKIEGO w PARKU SOWIŃSKIM na Woli.
Było to spotkanie organizacji i instytucji pomocowych oraz kulturalnych, które działają na rzecz mieszkańców Dzielnicy Wola. Zaproponowaliśmy dzieciom, ale też ich rodzicom:
- malowanie na folii,
- zajęcia programowania,
- robienie bransoletek.
Bawiły się całe rodziny, nawet Panowie bardzo dobrze radzili sobie z robieniem bransoletek.
Tekst: p. I. Król
W dniu 4.06.2024 (wtorek), zapraszamy uczniów i nauczycieli na wspólne obchodzenie Dnia Muminków w naszej szkole.
• Konkurs Wiedzy o Muminkach.
godz. 8:00 – zgłoszeni uczniowie klas 3-7
• Muminkowy Piknik na boisku szkolnym (Przynosimy swoje jedzenie, picie i koce piknikowe!!!)
godz. 9:50 – Zapraszamy grupy przedszkolne, klasy 1-3
godz. 10:45 – Zapraszamy, klasy 4-8
28 maja uczniowie klas trzecich wybrali się w niezapomnianą podróż do krainy przygód i edukacji w Rodzinnym Parku Rozrywki Frajdalandii. Letnia pogoda i dobre humory dopisywały wszystkim uczestnikom wycieczki już od momentu wyjazdu autokarem z Warszawy. Na miejscu czekało na trzecioklasistów wiele atrakcji, które wzbudzały zachwyt i radość, a wśród nich: park linowy, skoki na eurobunge i na trampolinach, zabawy na dużych dmuchańcach, zjazdy na tyrolce, tunel kreta, labirynt i wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy sokolnicze, podczas których dzieci poznały wiele ciekawostek z życia sów, orłów, sokołów i jastrzębi m.in.: jak wyglądają, jak się zachowują, jakie wydają dźwięki i jak polują. Obserwowały drapieżniki z bliska, w locie oraz w spoczynku. Odwiedziły też mini zoo, gdzie podziwiały i karmiły wielbłądy, lamy, alpaki czy owce. Dla ochłody w ten gorący dzień były zabawy w strefie wodnej, a na deser lody. To był dzień pełen niezwykłych wrażeń, dobrej zabawy, współpracy i integracji klas trzecich. Wycieczka do Frajdalandii na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
Tekst: p. M. Staruch
20 maja 2024 r. uczniowie klas 6A oraz 7A udali się na wycieczkę do Józefowa do Muzeum 2 Korpusu Polskiego poświęconego Wojsku Polskiemu oraz 2. Korpusowi Polskiemu i jego udziale w bitwie pod Monte Cassino. Uczniowie uczestniczyli w muzealnej lekcji historii, podczas której dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących codziennego życia żołnierza: uzbrojenia, ubioru, posiłków. Prezentowane byłym.in. mundury, pamiątki, menażki, mydła, perfumy, stare telefony. Następnie wojskową karetką grupami zostali przewiezieni do lasu, by nauczyć się odpowiednio reagować na znaki pokazywane przez dowódcę. Po zajęciach musztry, strzelania z instruktorem, uczniowie próbowali obsługi czołgu. Przed powrotem do Warszawy wszyscy posilili się kiełbaską z grilla i gorącą herbatą. Pełni wrażeń, bogatsi o zdobyta wiedzę, choć nieco zmęczeni wróciliśmy do szkoły.
Tekst: p. K. Kwiecień
Dzieci z oddziału przedszkolnego stworzyły przy szkole ogródek i dbają o to, by wyglądał on pięknie. Wiosna w pełni, słońce mocno grzeje, a rośliny tęsknią za deszczem. Przedszkolaki spotkały się, by opracować plan podlewania ogrodu. Małe serca są pełne zapału do pracy, ale małe rączki nie dadzą rady nosić ciężki konewek z wodą. Stąd apel do uczniów klas starszych; jeśli możecie nam pomóc zgłoście się do p. Svitlany lub p. Małgosi.
Tekst: p. M. Zatorska, p. S. Filonenko
10 maja w LXXVI Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyło się podsumowanie XII Warszawskiego Konkursu "Tak żyć, jak żyłem, warto było...". Konkurs odbywał się w czterech kategoriach i był skierowany do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Warszawy oraz województwa mazowieckiego. Odbywał się on pod patronatem Wojewody Mazowieckiego, Mazowieckiej Kurator Oświaty i Muzeum Niepodległości.
W kategorii klas IV-VIII na projekt banknotu nawiązującego do życia i działalności Marszałka uczennica klasy 7b Valeria otrzymała wyróżnienie.
Serdeczne gratulacje!
Tekst: p. A. Urban
Rekrutacja do klasy 7 już rozpoczęta. Jeśli jeszcze się wahasz, to obejrzyj nasz najnowszy spot.
Nasza drużyna szachowa od klasy III do VIII po ciężkich bojach wywalczyła drużynowo IV miejsce w Dzielnicowym Turnieju Szachowym dla Szkół Podstawowych Dzielnicy Warszawa – Wola "Wolscy Szachiści po kategorię”. W kategoriach indywidualnych, nasi uczniowie i uczennice zdobyli:
III miejsce dziewczęta klasy I-III, II miejsce dziewczęta klasy IV-VI, III miejsce dziewczęta klasy VII-VIII oraz I miejsce chłopcy klasy VII-VIII.
Serdecznie gratulujemy naszym szachistom tak wspaniałego sukcesu!!!
Tekst: p. L. Lenkowska
18 kwietnia uczniowie klasy 8a udali się do Muzeum Gazowni Warszawskiej, które znajduje się przy ul. Seweryna Krzyżanowskiego 7.
Uczestnicy poznali historię gazowni na Powiślu i na Woli. Dowiedzieli się, jak przebiegał proces produkcji gazu węglowego i do czego był on wykorzystywany. Poznali obraz rewolucji technicznej i jej następstwa związane z wykorzystaniem gazu wytwarzanego w gazowni. Zobaczyli unikatowe maszyny, w tym największy licznik gazu w Europie. Dowiedzieli się, kiedy na warszawskich ulicach zapłonęły pierwsze gazowe latarnie. Zobaczyli także, jak kiedyś wyglądały: kuchenki, piecyki, lodówki, żelazka, kominki, liczniki gazowe, a także lokówka czy palarka do kawy.
To była bardzo ciekawa lekcja.
Tekst: p. A. Urban
Uczniowie naszej szkoły z klas młodszych, na lekcjach języka angielskiego, pracują wykorzystując zarówno metody tradycyjne jak też stosują multimedia do nauki języka angielskiego.Realizując temat Wild animals rysowali i malowali poznane zwierzęta. Do ich opisów musieli wykorzystać słownictwo poznane na lekcji angielskiego. Niektórzy z uczniów rozwiązywali zadania na tablicy multimedialnej.Działania uczniów na lekcji oraz ich prace można podziwiać na zdjęciach oraz w naszej szkole na pierwszym piętrze.
Tekst: p. A. Pulińska
Za śmiechem z boisk, korytarzy szkolnych I placów zabaw często kryje się lęk, a w młodych głowach pojawia się mnóstwo niewypowiedzianych głośno pytań na które nie słychać odpowiedzi. Każdej niepewności towarzyszą często silne emocje, nawet jeśli są stłumione.
Dlatego tak warto rozmawiać, po to choćby abyśmy nie zostawali z problemami sami i szukali wspólnych wyjść, po to żeby przekonać się, że nigdy nie jesteśmy sami.
Ten filmik jest od Nas, O NAS, DLA NAS.
Refleksyjnego seansu.
Ekipa "Porozmawiajmy o..."
5 kwietnia uczniowie klasy 3a wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego. Temat lekcji związany był z lekturą Joanny Papuzińskiej "Asiunia". Książka powstała z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. W pierwszej części zajęć uczniowie rozmawiali o tym, jak wyglądała wojenna codzienność w oczach pięcioletniej autorki książki Joanny Papuzińskiej oraz na czym polegał "pomyślunek". Z dużym zainteresowaniem obejrzeli nagranie autorki, która opowiadała o swoim życiu i swoich najbliższych w czasie wojny. Dowiedzieli się, kim byli konspiratorzy i w jaki sposób walczyli z okupantem. Lekcja obejmowała również spacer po muzeum. Na ekspozycji trzecioklasiści zobaczyli przykłady codziennego życia podczas Powstania Warszawskiego, rozmawiali o sposobie komunikowania się ludzi w tamtych czasach, odczytywali znajdujące się w gablotach listy piszących do siebie osób. Na koniec zajęć, w parach rozwiązywali krzyżówkę, utrwalając znajomość lektury. To była bardzo pouczająca lekcja trudnej historii naszego kraju i patriotyzmu.
Tekst: p. M. Staruch