2 października obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Empatii oraz Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Wiedząc, jak ważne w naszym życiu są empatyczne relacje z innymi w tym dniu, jeszcze bardziej niż w innych, zajęliśmy się tym tematem.
Powstały mapy myśli do słowa empatia w klasach m.in. 0a, 3a, 5a i 4b.
Pierwszaki (1c) uczyli się, że ważna jest empatia do wszystkich, nawet tych malutkich stworzeń jakimi są ślimaki. Były przy tym dyskusje, prezentacje filmów, zabawy ruchowe i prace plastyczne.
Wiemy również, że aby być empatycznym musimy być świadomi swoich własnych emocji, dlatego na sali gimnastycznej pojawił się termometr uczuć. Każdy mógł się podzielić z innymi tym, jak się dziś czuje.
Na języku polskim klasa 8a z wykorzystaniem metody storytellingu tworzyła opowiadania, w których bohaterowie doświadczali różnych przygód i związanych z tym przeżyć. Natomiast uczniowie klasy 4b zastanawiali się jak budować relacje i jak o nie dbać.Obejrzeli mini wykład p. Marii Libiszewskiej - psycholożki i psychoterapeutki, z którego dowiedzieli się, że relacje z innymi ludźmi są nam niezbędne, aby żyć, zdrowo się rozwijać i być szczęśliwym. Zainteresowanie wzbudziła nazwa hormonu odpowiedzialnego za potrzebę relacji, którym jest oksytocyna oraz głaski, których wszyscy bardzo potrzebujemy. Na koniec zajęć stworzyli więc wspólny "słoik wdzięczności". Klasowe pudełko wdzięczności powstało również w 2a W szkole pojawiło się również "drzewo empatii", na którym przez cały dzień uczniowie mogli umieszczać swoje skojarzenia i przemyślenia. Dzieliliśmy się też z innymi "głaskami" przekazując im dobre słowo i uśmiech. Tego dnia uczniowie klasy 6b wraz z wychowawczynią podjęli jeszcze jedno działanie, ale o tym w innymi poście... Życząc wszystkim dużo dobra i empatii od innych i samych siebie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.