• Światowy Dzień Drzewa

            12.10.2023

            Choć w Polce ten dzień odchodzimy od 2002 roku, początki obchodów Święta Drzewa sięgają 1594 r., w Hiszpanii. Natomiast oficjalnie Święto Drzewa zapoczątkował w 1872 r. amerykański przyrodnik Julius Sterling Morton.

            W Polsce "Światowy Dzień Drzewa" to coroczne święto na cześć drzew, którego celem jest podkreślenie ogromnego znaczenia drzew dla naszej planety oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony drzew i ich sadzenia.

             Drzewa pełnią bardzo ważną rolę na naszej planecie. Poza tym, że wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, są pożywieniem i siedliskiem dla różnych zwierząt i roślin. 

            Drzewa w znaczny sposób łagodzą efekt cieplarniany, poprzez utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza stabilizują i regulują klimat na Ziemi.

            Stanowią również naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w powietrzu, natomiast ich korzenie spowalniają procesy erozji gleb, dzięki czemu wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia wód.

             To dobra okazja, by poświęcić drzewom trochę uwagi. Poobserwować, jak się zmieniają wraz ze zmianą pór roku. Jakie zwierzęta, ptaki, owady je zamieszkują. To dobra okazja, by się nimi pozachwycać. To także dobra okazja, by o nich poczytać. I tu z pomocą przychodzi nam Pani Lucyna i jej niezbadane wręcz zasoby książkowe, które zgromadziła w szkolnej bibliotece. Szczególnie polecane są książki:

            "Drzewa" Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego,

            "Tajemniczy las" Sandry Dieckmann,

            "Co się dzieje w lesie?" Rachel Piercey.

            Oczywiście polecamy!

            Na sam koniec dodamy, że na FB naszej szkoły jest zamieszczona krótka relacja z plastycznych poczynań wybranej grupy uczniów klas 0a, 0b, 2a i 2b.

            Tekst: p. E. Fodrowska

          • Uczniowie klasy 7A w CNK

            10.10.2023

            9 października 2023 uczniowie klasy 7A wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Dzień rozpoczęliśmy spacerem od Placu Teatralnego, gdzie postanowiliśmy, że należy w najbliższym czasie zaplanować wycieczkę do Opery Narodowej. Przygotowując się do recytacji fr. Pana Tadeusza nie mogliśmy przejść obojętnie obok pomnika Adama Mickiewicza. Następnie udaliśmy się na kampus Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie poznawaliśmy tajemnice pomnika „wiecznego studenta” (skrytki, napis pod butem). Chwilę odpoczęliśmy w BUW-ie, by udać się do CNK.
            Kilka godzin spędzonych razem na zabawie i nauce było wspaniałą okazją do integracji klasy,  inspiracją do prowadzenia obserwacji, poszukiwania odpowiedzi na stawiane naukowe pytania. W Teatrze Wysokich napięć uczniowie obejrzeli pokazy naukowe z użyciem Generatora Van de Graafa oraz z dwoma transformatorami Tesli. Zaskakujące okazało się Miasto mrówek grzybiarek, natomiast ciekawym doświadczeniem była interakcja z najbardziej zaawansowanym robotem humanoidalnym na świecie o wyglądzie Mikołaja Kopernika. W "Majsterni" uczniowie konstruowali mosty, katapulty dysponując przedmiotami codziennego użytku. Wizyta w CNK była czasem pełnym niesamowitych wrażeń.

            Tekst: p. K. Kwiecień

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

            08.10.2023

            5 października 2023 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Tydzień wcześniej społeczność szkolna poznała plany kandydatów, którzy w ramach kampanii przygotowali prezentacje online. W głosowaniu wzięło udział 198 uczniów klas 4-8 to jest 87,6% uprawnionych do głosowania. Wśród oddanych głosów - dwa były nieważne.
            Na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024 został wybrany uczeń z klasy 6B, który otrzymał 27% głosów, a jego zastępcami uczennica z klasy 6A - otrzymała 18% głosów oraz uczeń z klasy 7a - otrzymał 18% głosów.
            Nowemu Samorządowi życzymy owocnej pracy:)

            Tekst: p. K. Kwiecień

          • Międzynarodowy Dzień Empatii oraz Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

            05.10.2023

            2 października obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Empatii oraz Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Wiedząc, jak ważne w naszym życiu są empatyczne relacje z innymi w tym dniu, jeszcze bardziej niż w innych, zajęliśmy się tym tematem.

            Powstały mapy myśli do słowa empatia w klasach m.in. 0a, 3a, 5a i 4b.

            Pierwszaki (1c) uczyli się, że ważna jest empatia do wszystkich, nawet tych malutkich stworzeń jakimi są ślimaki. Były przy tym dyskusje, prezentacje filmów, zabawy ruchowe i prace plastyczne.

            Wiemy również, że aby być empatycznym musimy być świadomi swoich własnych emocji, dlatego na sali gimnastycznej pojawił się termometr uczuć. Każdy mógł się podzielić z innymi tym, jak się dziś czuje.

            Na języku polskim klasa 8a z wykorzystaniem metody storytellingu tworzyła opowiadania, w których bohaterowie doświadczali różnych przygód i związanych z tym przeżyć. Natomiast uczniowie klasy 4b zastanawiali się jak budować relacje i jak o nie dbać.Obejrzeli mini wykład p. Marii Libiszewskiej - psycholożki i psychoterapeutki, z którego dowiedzieli się, że relacje z innymi ludźmi są nam niezbędne, aby żyć, zdrowo się rozwijać i być szczęśliwym. Zainteresowanie wzbudziła nazwa hormonu odpowiedzialnego za potrzebę relacji, którym jest oksytocyna oraz głaski, których wszyscy bardzo potrzebujemy. Na koniec zajęć stworzyli więc wspólny "słoik wdzięczności". Klasowe pudełko wdzięczności powstało również w 2a W szkole pojawiło się również "drzewo empatii", na którym przez cały dzień uczniowie mogli umieszczać swoje skojarzenia i przemyślenia. Dzieliliśmy się też z innymi "głaskami" przekazując im dobre słowo i uśmiech. Tego dnia uczniowie klasy 6b wraz z wychowawczynią podjęli jeszcze jedno działanie, ale o tym w innymi poście... Życząc wszystkim dużo dobra i empatii od innych i samych siebie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

            04.10.2023

            W dniach 2-6 października 2023 roku obchodzimy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. W bieżącym roku koncentrujemy się wokół cyfrowej rzeczywistości, która otacza uczniów z dysleksją (i nie tylko). Wraz z dzielną grupą uczniów naszej szkoły i równie dzielną grupą nauczycieli przygotowaliśmy dla Was krótką prezentację.

            Zapraszamy do oglądania, a twórcom dziękujemy za aktywność.

            Tekst: p. E. Fodrowska

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

            29.09.2023

            Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca, które przypadają 29 września,  w klasie 2a odbyły się zajęcia czytelniczo - plastyczne  we współpracy z biblioteką szkolną.  Czytaliśmy fragmenty książki Anny Onichimowskiej pt. „Będę biegać”, opowieść, o Maćku, który niespodziewanie mdleje i trafia do szpitala, gdzie dowiaduje się, że ma wadę serca. Dzieci narysowały jakie emocje/jakie osoby mieszkają w ich sercach.

             Zachęcamy dzieci i młodzież do czytania nie tylko o sercu!

            @CzytamyzSercem

            Tekst: p. L. Lenkowska

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

            22.09.2023

            Przypominamy, że w ramach Priorytetu 3.2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 - nasza szkoła otrzymała wsparcie na zakup książek, elementów wyposażenia do biblioteki oraz działania promujące czytelnictwo.

            Drodzy Czytelnicy, bardzo zależy nam na Waszej opinii, dlatego w bibliotece czeka na Was skrzynka, do której można wrzucać swoje propozycje książek do zakupu - tylko do końca września!

            Tekst: p. L. Lenkowska

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

            20.09.2023

            15.09 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. W sumie jeden z ważniejszych dni w roku kalendarzowym.

            Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pod tą niepozorną nazwą kryje się zaproszenie do bycia kreatywnym, odważnym, do doceniania, współpracy, poszukiwania i rozwijania swoich pasji,talentów, innego spojrzenia na wszystko i wszystkich dookoła nas.

            Poniżej prezentujemy obszerną galerię zdjęć jak przebiegał ten wyjątkowy dzień w naszej szkole. Były wspólne zajęcia plastyczne, zabawy z kropkami na sportowo, stworzyliśmy nasze szkolne SKRZYDŁA MOCY i galerię kropki. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w świętowanie tego wyjątkowego dnia.

            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

          • Odkrywamy talenty matematyczne

            18.09.2023

            14 września, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Kropki – święta kreatywności, odwagi i zabawy, uczniowie klasy 7a mechatronicznej udali się na Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, by odkrywać w sobie talenty matematyczne.
            Podzieleni na małe zespoły uczniowie wzięli udział w grze terenowej Logiczno-Matematyczne Labirynty Kampusu, a także m.in. w Matematycznym Escape Room czy grze internetowej RAMAI. Obejrzeli wystawę legendarnych już komputerów, konsol i gier wideo, a także modeli wielościanów wykonanych przez nauczyciela matematyki – pasjonata (o czym poinformował nas gospodarz stoiska).
            Okazało się, że matematyka nie jest nudna i trudna, a wręcz przeciwnie – jest ciekawa i może być świetną zabawą.

            Tekst: p. K. Kwiecień

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

            20.09.2023

            Wypoczęci i pełni energii po wakacyjnym odpoczynku spotkaliśmy się dzisiaj w murach SP234.

            Dla jednych było to ponowne spotkanie się z kolegami, koleżankami i nauczycielami, a dla nowych uczniów wyjątkowe - ponieważ dołączyli do społeczności szkolnej.

            Starsze klasy spotkały się ze swoimi wychowawcami w salach, natomiast na sali gimnastycznej nastąpiło uroczyste powitanie uczniów oddziałów przedszkolnych oraz pierwszoklasistów.

            Jest dla nich oraz ich rodziców bardzo wyjątkowy dzień.

            Pani Dyrektor Hanna Krupa powitała wszystkie dzieci życząc, aby ich edukacja była wspaniałą przygodą, przedstawiła wychowawców i pracowników szkoły, kilka słów przekazały też przedstawicielki naszej wspaniałej Rady Rodziców, a następnie odbyły się spotkania z wychowawcami w salach.

            Serdecznie wszystkich witamy i życzymy udanego roku szkolnego.

          • Obiady w roku szkolnym 2023/2024

            31.08.2023

            Informujemy, że od 5 wrzesnia 2023 r. stołówka szkolna rozpoczyna wydawanie obiadów.

            We wrześniu  będzie 19 dni rozliczeniowych.

             

            Cena obiadów w abonamencie dla uczniów klas I-VIII wynosi:

            I danie (zupa) 4,00 zł  (za wrzesień: 76zł)

            II danie  11,00 zł  (za wrzesień: 209 zł) 

            cały zestaw  15,00 zł  (za wrzesień: 285 zł)

             

            Wpłat należy dokonywać przelewem do 5 dnia każdego miesiąca na podany poniżej numer konta bankowego.

            Nr konta: 25 2490 0005 0000 4530 9427 8297 Beata Andrysiak Alior Bank

            W tytule przelewu obowiązkowo należy wpisać: imię, nazwisko ucznia, klasę z zaznaczeniem za co jest wpłata (czy tylko za zupy czy II danie czy cały zestaw) oraz miesiąc za jaki jest wpłata.

             

            Szczegóły w sekcji Organizacja https://sp234warszawa.edupage.org/a/obiady

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

            31.08.2023

            Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 4 września:

            * klasy II-VIII o godz. 8.30 w salach lekcyjnych,

            * oddziały przedszkolne i klasy pierwsze o godz. 11.00 w sali gimnastycznej.

             

            Zebrania z rodzicami uczniów klas 0-I odbędą się 4 września o godz. 17.00 w salach lekcyjnych.

             

            Zebrania z rodzicami uczniów klas II-VIII odbędą się 14 września:

            * godz. 17:30 zebrania z rodzicami uczniów klas VI-VIII (w salach lekcyjnych),

            * godz. 18:30 zebrania z rodzicami uczniów klas II-V (w salach lekcyjnych).

            Wychowawcy klas i przydział sal

          • Lato w mieście 14-18.08.2023

            11.08.2023

            Poniżej znajdą Państwo harmonogram zajęć na najbliższy turnus akcji Lato w mieście w naszej szkole.

            Przypominamy, również najważniejsze informacje organizacyjne:

            * w ramach oferty dzieci zapewnione będą mieć dwa posiłki (śniadania i obiady) oraz opiekę i zajęcia w godzinach 7:00-17:00

            * przyprowadzanie lub przyjście dzieci do godziny 8:30, odbiór lub wyjście do godziny 17:00

            * informacje o nieobecnościach należy przekazać do kierownika półkolonii najpóźniej do godziny 14:00 dnia poprzedzającego nieobecność. Adres mailowy: latozima@sp234.waw.pl

            * dzieci codziennie powinny być wyposażone w legitymację szkolną, nakrycie głowy, obuwie i strój odpowiedni do pogody oraz butelkę wody.

            Plan może ulec zmianom.

            Tekst: p. A. Laskowska

             

            Harmonogram gr. 1 i 2_14-18.08.2023

            Harmonogram gr. 3 i 4_14-18.08.2023

            Regulamin FPE

          • Zakończenie roku szk. 2022/2023

            26.06.2023

            Po miesiącach wytężonej pracy, 23 czerwca 2023 roku nadszedł czas na podsumowania, pożegnania i upragniony wypoczynek. Od  godziny 8.00 w Szkole Podstawowej nr 234 rozpoczęły się uroczystości zakończenia roku szkolnego 2022/2023. W uroczystościach uczestniczył Pan Krzysztof Strzałkowski Burmistrz Dzielnica Wola m.st. Warszawy.

            Na początku Pani Hanna Krupa Dyrektor Szkoły przywitała uczniów i nauczycieli, głos zabrał również Pan Krzysztof Strzałkowski Burmistrz Dzielnicy Wola, który podziękował Dyrekcji za uzyskanie pozytywnej zgody na prowadzenie eksperymentu pedagogicznego w klasie autorskiej VII, nauczycielom za pracę na rzecz swoich wychowanków i oświaty wolskiej oraz pogratulował wszystkim uczniom osiągnięć. Następnie Pani Monika Fiuk Zastępca Dyrektora Szkoły podsumowała kończący się rok szkolny mówiąc o osiągnięciach uczniów, zrealizowanych projektach, imprezach i innych działaniach nauczycieli, uczniów i rodziców. W podniosłej atmosferze odbyła się również ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły i ślubowania absolwentów, po którym nastąpiło pożegnanie uczniów klas ósmych przez klasy siódme. Wręczono również świadectwa z wyróżnieniem uczniom z najwyższymi wynikami w nauce. W części oficjalnej głos zabrała również Pani Sylwia Zielińska Przewodnicząca Rady Rodziców dziękując całej społeczności szkolnej za zaangażowanie w pracę w szkole.

            Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w trakcie której uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać utworów muzycznych w wykonaniu chóru szkolnego i solistów, a następnie obejrzeć dwa układy taneczne przygotowane przez uczennice klas 5 i klas 8.

            Po spotkaniu ogólnym, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by we własnym gronie dokonać refleksji nad minionymi  miesiącami oraz podzielić się wakacyjnymi planami.

            Tekst: p. A. Dubiel

    • Czwartek 02.05.2024
    • Galeria zdjęć

        brak danych